Programul Parohiei - Martie 2024
Atenție!
Programul poate suporta modificări!
Vă rugăm să cercetați constant Programul Parohial spre a fi la curent cu eventualele modificări.
Vă mulțumim pentru înțelegere!
2 martie, Sâmbătă - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Nicolae Planas, ocrotitorul celor căsătoriți; Sfântul Cuvios Ioachim Papoulakis din Ithaca;
Sfântul Mucenic Nestor; Sfântul Mucenic Isihie; Sfântul Sfințit Mucenic Teodot, Episcopul Chiriniei
Ap. II Timotei 3, 1-9; Ev. Luca 20, 46-47; 21, 1-4
- 17:00 - Taina Sfântului Maslu
- 18:30 - Spovedanie
3 martie, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Mucenic Cleonic;
Sfântul Mucenic Eutropie;
Sfântul Mucenic Vasilisc
✝) Duminica a 34-a după Rusalii
(a Întoarcerii Fiului risipitor)
Ap. I Corinteni 6, 12-20; Ev. Luca 15, 11-32 glas 6, voscr. 6
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
9 martie, Sâmbătă - Capela Ortodoxă Română Emden
✝ Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia; Sfântul Mucenic Urpasian;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Cuvântul S-a făcut Trup”
Ap. I Corinteni 10, 23-28; Ev. Luca 21, 8-9, 25-27, 33-36
(Sâmbata morților – Moșii de iarnă)
- 9:00 - Parastas de obște
10 martie, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Mucenic Dionisie;
Sfântul Mucenic Ciprian;
Sfântul Mucenic Codrat
✝) Duminica Înfricoșătoarei judecăți
(a Lăsatului sec de carne)
Ap. I Corinteni 8, 8-13; 9, 1-2; Ev. Matei 25, 31-46 glas 7, voscr. 7
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 9:30 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
+
- 12:00 - cadou pentru doamne, din partea Parohiei Emden (detalii aici)
17 martie, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Cuvios Alexie, omul lui Dumnezeu; Sfântul Ierarh Patrick, Luminătorul Irlandei;
Sfântul Cuvios Teostirict imnograful;
Sfântul Mucenic Marin
✝) Duminica izgonirii lui Adam din Rai
(a Lăsatului sec de brânză)
Ap. Romani 13, 11-14; 14, 1-4; Ev. Matei 6, 14-21 glas 8, voscr. 8
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
24 martie, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Cuvios Zaharia; Sfântul Cuvios Zaharia Postitorul de la Lavra Peșterilor;
Sfântul Ierarh Artemon, Episcopul Seleuciei; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Muntele netăiat”;
Înainte-prăznuirea Bunei Vestiri
✝) Duminica întâi din Post
(a Ortodoxiei)
Ap. Evrei 11, 24-26; 32-40; Ev. Ioan 1, 43-51 glas 1, voscr. 9
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Bunei Vestiri
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
25 martie, Luni
Ap. Evrei 2, 11-18; Ev. Luca 1, 24-38
- nu se săvârșește slujbă
29 martie, Vineri - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Mucenic Varahisie; Sfântul Sfințit Mucenic Marcu, Episcopul Aretuselor; Sfântul Mucenic Iona;
Sfântul Sfințit Mucenic Chiril, diaconul; Sfânta Cuvioasă Gavrilia Papaiannis; Sfântul Diadoh, Episcopul Foticeii
- 16:00 - program de curățenie!
- 18:00 - Taina Sfântului Maslu
- 19:30 - Spovedanie
31 martie, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Cuviosul Vlasie, cel din Amorio; Sfântul Ierarh Iona, Mitropolitul Moscovei și al Întregii Rusii;
Sfântul Inochentie, Mitropolitul Moscovei, luminător al Siberiei și Americii; Sfântul Ierarh Avdas;
Sfântul Ierarh Acachie Mărturisitorul, Episcopul Melitinei; Sfântul Sfințit Mucenic Ipatie, Episcopul Gangrei;
Sfântul Mucenic Veniamin, diaconul;
Sosirea icoanei Maicii Domnului la Iviron
✝) Duminica a 2-a din Post
(a Sfântului Grigorie Palama)
Ap. Evrei 1, 10-14; 2, 1-3; al Ierarhului Ap. Evrei 7, 26-28; 8, 1-2
Ev. Marcu 2, 1-12; a Ierarhului: Ev. Ioan 10, 9-16
glas 2, voscr. 10
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
Vă rugăm să sprijiniți Parohia noastră!
Cont bancar:
Rumänische Orthodoxe Metrop Hl. Andrei Saguna
DE28 2855 0000 0150 8595 93
Verwendungszweck: Spende
Cont Paypal
paypal.me/ROKEmden