Programul Parohiei - Septembrie 2023
Atenție!
Programul poate suporta modificări!
Vă rugăm să cercetați constant Programul Parohial pentru a fi la curent cu eventualele modificări.
Vă mulțumim pentru înțelegere!
1, Vineri
✝ Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul (cel Smerit);
✝ Începutul anului bisericesc;
Sfântul Cuvios Simeon Stâlpnicul; Sfânta Cuvioasă Marta, mama Sfântului Cuvios Simeon Stâlpnicul;
Soborul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, cea de la Miasine; Sfintele 40 de Muceniţe din Adrianopol;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Cernigov-Ghetsimani”
Ap. II Corinteni 11, 5-21; Ev. Marcu 4, 1-9 (Tedeum)
- Nu se săvârșesc slujbe, servicii religioase sau vizite pastorale.
2, Sâmbătă
Sfântul Ierarh Ioan Postitorul, Patriarhul Constantinopolului; Sfântul Mucenic Mamant; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Kaluga
Ap. I Corinteni 2, 6-9; Ev. Matei 22, 15-22
- Nu se săvârșesc slujbe, servicii religioase sau vizite pastorale.
3, Duminică
✝) Sfântul Cuvios Neofit de la Mănăstirea Stânișoara;
✝) Sfântul Cuvios Meletie de la Mănăstirea Stânișoara;
Mutarea moaștelor Sfântului Ierarh Nectarie;
Sfântul Sfințit Mucenic Antim, Episcopul Nicomidiei;
Sfântul Cuvios Teoctist;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Pisidia
✝) Duminica a 13-a după Rusalii (Pilda lucrătorilor celor răi)
Ap. I Corinteni 16, 13-24; Ev. Matei 21, 33-44; glas 4, voscr. 2
- Nu se săvârșesc slujbe, servicii religioase sau vizite pastorale.
4, Luni
Sfântul Proroc Moise; Sfântul Sfințit Mucenic Vavila, Episcopul Antiohiei; Sfântul Mucenic Petroniu;
Sfânta Ermioni, una dintre fiicele Sfântului Apostol Filip; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Rugul aprins”
Ap. II Corinteni 12, 10-19; Ev. Marcu 4, 10-23
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
5, Marți
Sfântul Proroc Zaharia, tatăl Sfântului Ioan Botezătorul; Dreapta Elisabeta, mama Sfântului Ioan Botezătorul; Sfântul Mucenic Urban
Ap. II Corinteni 12, 20-21; 13, 1-2; Ev. Marcu 4, 24-34
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
6, Miercuri
Pomenirea minunii Sfântului Arhanghel Mihail în Colose; Sfântul Mucenic Eudoxie; Sfântul Mucenic Macarie;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Arapet” (din Arabia); Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Kiev-Bratsk
Ap. II Corinteni 13, 3-13; Ev. Marcu 4, 35-41
- 16:00 - 17:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
- 17:00 - Rugăciune pentru Orașul Emden, alături de bisericile creștine, cu prilejul comemorării a la 79 de ani de la bombardamentul asupra orașului.
* Johannes a Lasco Bibliothek Emden
7, Joi - Capela Ortodoxă Emden
✝) Sfântul Cuvios Simeon de la Pângărați; ✝) Sfântul Cuvios Amfilohie de la Pângărați;
Înainte-prăznuirea Naşterii Maicii Domnului; Sfântul Cuvios Daniil Katunakiotul;
Sfântul Cuvios Macarie de la Optina; Sfânta Cuvioasă Casiana Imnografa; Sfântul Mucenic Sozont
Ap. Galateni 1, 1-3; 20-24; 2, 1-5; Ev. Marcu 5, 1-20
- 21:30 - Acatistul Nașterii Maicii Domnului;
- 22:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie în cinstea Nașterii Maicii Domnului.
8, Vineri - Filia Norderney
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului de la Poceaev; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „a Semnului” (a Rădăcinii din Kursk)
Ap. Filipeni 2, 5-11 Ev. Luca 10, 38-42; 11, 27-28
- 18:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 19:15 - Sfânta Taină a Euharistiei (împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 19:30 - Parastas, Spovedanie, Molifte (Rugăciuni, Dezlegări);
- 20:00 - 22:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
9, Sâmbătă
✝) Sfântul Cuvios Onufrie de la Vorona; ✝) Sfântul Cuvios Chiriac de la Tazlău;
Sfinții și Drepții Părinți Ioachim și Ana; Sfinţii Părinţi de la Sinodul al III-lea Ecumenic; Sfântul Mucenic Severian;
Sâmbăta dinaintea Înălţării Sfintei Cruci
Ap. I Corinteni 4, 1-5; Ev. Matei 23, 1-12
Ieșire cu Parohia - Serengeti Park (Zoo + Safari Park)
* cei ce doresc să participe sunt rugați să contacteze pe părintele Vlad
10, Duminică - Capela Ortodoxă Emden
Închinarea Sfintei Cruci;
Sfânta Împărăteasă Pulheria;
Sfintele Mucenițe Minodora, Mitrodora și Nimfodora
✝) Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci
Ap. Galateni 6, 11-18; Ev. Ioan 3, 13-17 (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim); glas 5, voscr. 3
- 08:30 - Program de spovedit;
- 09:00 - Rugăciunile dimineții și Acatistul Domnului nostru, Iisus Hristos;
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 11:15 - Taina Sfintei Euharistii (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - Parastas, Molitfe (Rugăciuni, Dezlegări), Program de spovedit, programări servicii religioase;
* între 12:00 și 13:00 biserica este deschisă pentru rugăciuni particulare;
- 13:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
11, Luni
Înainte-prăznuirea Înălțării Sfintei Cruci; Sfânta Teodora din Vasta; Sfântul Cuvios Eufrosin Bucătarul; Sfânta Cuvioasă Teodora din Alexandria
Ap. Galateni 2, 11-16; Ev. Marcu 5, 24-34
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
12, Marți
Sfântul Mucenic Teodul; Sfântul Mucenic Macedonie; Sfântul Mucenic Avtonom; Odovania Praznicului Naşterii Maicii Domnului
Ap. Galateni 2, 21; 3, 1-7; Ev. Marcu 6, 1-7
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
13, Miercuri - Capela Ortodoxă Emden
✝) Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop; ✝ Sfinții Mucenici din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian și Valerian;
✝ Târnosirea Bisericii Învierii din Ierusalim; Înainte-prăznuirea Înălțării Sfintei Cruci; Sfântul Sfințit Mucenic Corneliu Sutașul;
Sfântul Sfințit Mucenic Ciprian, Episcopul Cartaginei;Sfânta Muceniță Ketevan, regina Georgiei;Sfântul Cuvios Ierotei cel Tânăr de la Iviron
Ap. Galateni 3, 15-22; Ev. Marcu 6, 7-13
- 22:30 - Acatistul Înălțării Sfintei Cruci;
- 23:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie în cinstea Înălțării Sfintei Cruci.
14, Joi - Capela Ortodoxă Emden
Sfântul Nou-Mucenic Macarie, ucenicul Patriarhului Nifon
Ap. I Corinteni 1, 18-24; Ev. Ioan 19, 6-11, 13-20, 25-28, 30-35 (Post)
- 16:00 - Acatistul Sfinților Mărturisitori din închisori;
- 17:00 - Program de spovedit, Molitfe.
15, Vineri - Capela Ortodoxă Emden
✝) Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, Mitropolitul Banatului;
✝ Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul; ✝ Sfântul Ierarh Visarion, Arhiepiscopul Larisei; Sfântul Simeon al Tesalonicului;
Sfântul Ierarh Iosif de Alaverdi, Georgia; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Novonichita”
Ap. Galateni 4, 8-21; Ev. Marcu 6, 45-53
- 16:00 - Acatistul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș;
- 17:00 - Program de spovedit, Molitfe.
16, Sâmbătă - Capela Ortodoxă Emden
Sfânta Mare Muceniță Eufimia; Sfânta Muceniță Ludmila; Sfânta Muceniță Meletina; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „ajutătoarea celor smeriți”;
Sâmbăta după Înălţarea Sfintei Cruci
Ap. I Corinteni 4, 17-21; 5, 1-5; Ev. Matei 24, 1-13
- 08:30 - Rugăciunile dimineții;
- 09:00 - Acatistul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și Acatistul Sfinților Mărturisitori din închisori;
- 10:00 - 11:00 - Parastas, Program de spovedit; Molitfe (Rugăciuni, Dezlegări), programări servicii religioase;
- 11:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
17, Duminică - Capela Ortodoxă Emden
✝) Sfântul Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail;
Sfânta Muceniță Sofia și fiicele sale: Pistis, Elpis și Agapis;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „a Sfântului Macarie”;
✝) Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)
Ap. Galateni 2, 16-20; Ev. Marcu 8, 34-38; 9, 1 (Luarea crucii și urmarea lui Hristos); glas 6, voscr. 4
- 08:30 - Program de spovedit;
- 09:00 - Rugăciunile dimineții și Acatistul Domnului nostru, Iisus Hristos;
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 10:30 - Catehism pentru copii (Ora de Religie) - în încăperea alăturată;
- 11:15 - Taina Sfintei Euharistii (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - Ora de Lectură + lansarea primului Album cu Povești și povestiri al Parohiei Emden;
- 11:45 - Molitfe (Rugăciuni, Dezlegări), Program de spovedit, programări servicii religioase;
* între 12:00 și 13:00 biserica este deschisă pentru rugăciuni particulare;
- 13:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
18, Luni
Sfântul Ierarh Eumenie, Episcopul Gortinei; Sfântul Ilarion de la Optina; Sfânta Muceniță Ariadna;
Sfântul Mucenic Castor; Sfântul Cuvios Romil de Ravanița; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Vindecătoarea” (Țelitelnița)
Ap. Galateni 4, 28-31; 5, 1-10; Ev. Marcu 6, 54-56; 7, 1-8
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
19, Marți
Sfântul Mucenic Savatie; Sfântul Mucenic Dorimedont; Sfântul Mucenic Trofim
Ap. Galateni 5, 11-21; Ev. Marcu 7, 5-16
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
20, Miercuri
Sfântul Mare Mucenic Eustatie și soția sa Teopista, cu cei doi fii: Agapie și Teopist; Sfântul Cuvios Nou Mucenic Ilarion Criteanul
Ap. Galateni 6, 2-10; Ev. Marcu 7, 14-24
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
21, Joi
Sfântul Proroc Iona; Sfântul Apostol Codrat; Descoperirea moaștelor Sfântului Dimitrie, Mitropolitul Rostovului;
Odovania Praznicului Înălţării Sfintei Cruci
Ap. Efeseni 1, 1-9; Ev. Marcu 7, 24-30
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
22, Vineri - Parohia Evanghelică Emden
✝) Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei;
Sfântul Sfințit Mucenic Foca, Episcopul de Sinope; Sfântul Mucenic Isaac; Sfântul Mucenic Martin;
Sfântul Cosma de la Zografu; Sfântul Sofronie, episcopul Vratsei; Soborul Sfinților din Tula
Ap. Efeseni 1, 7-17; Ev. Marcu 8, 1-10
- 18:00 - Procesiune ecumenică
Friedhof Neue Kirche
Brückstraße 103, 26725 Emden
23, Sâmbătă - Capela Ortodoxă Emden
Zămislirea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul; Sfânta Cuvioasă Polixenia; Sfânta Cuvioasă Xantipa; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Slovenskaia”
Ap. I Corinteni 10, 23-28; Ev. Matei 24, 34-44
- 08:30 - Rugăciunile dimineții;
- 09:00 - Acatistul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și Acatistul Sfinților Mărturisitori din închisori;
- 10:00 - 10:30 - Parastas, Program de spovedit; Molitfe (Rugăciuni, Dezlegări), programări servicii religioase;
- 10:30 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
24, Duminică - Capela Ortodoxă Emden
Sfântul Cuvios Siluan Athonitul; Sfânta Mare Muceniță, întocmai cu apostolii, Tecla; Sfântul Cuvios Mucenic Sven de la Arboga;
Sfântul Cuvios Coprie; Sfântul Ștefan Întâiîncoronatul; Soborul Sfinților din Alaska; Sfântul Mucenic Petru Aleutul;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Miroj;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „din pomul de mirt” – Myrtidiotissa
✝) Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată)
Ap. II Corinteni 9, 6-11; Ev. Luca 5, 1-11; glas 7, voscr. 5
- 08:30 - Program de spovedit;
- 09:00 - Rugăciunile dimineții și Acatistul Domnului nostru, Iisus Hristos;
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 11:15 - Taina Sfintei Euharistii (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - Molitfe (Rugăciuni, Dezlegări), Program de spovedit, programări servicii religioase;
* între 12:00 și 13:00 biserica este deschisă pentru rugăciuni particulare;
- 13:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
25, Luni
Sfântul Cuvios Serghie de la Radonej; Sfânta Cuvioasă Eufrosina; Sfântul Cuvios Pafnutie Egipteanul
Ap. Efeseni 1, 22-23; 2, 1-5; Ev. Marcu 10, 46-52
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
26 M
✝) Sfântul Voievod Neagoe Basarab;
✝) Adormirea Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan; Dreptul Ghedeon; Sfânta Muceniţă Hira;
Aducerea Icoanei Maicii Domnului din Iviron în Georgia
Ap. Efeseni 2, 19-22; 3, 1-7; Ev. Marcu 11, 11-23
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
27, Miercuri
✝) Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, Mitropolitul Țării Românești;
Sfântul Mucenic Calistrat și cei împreună cu dânsul patruzeci și nouă de mucenici;
Sfânta Muceniță Epiharia
Ap. Efeseni 3, 8-21; Ev. Marcu 11, 22-26
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
28, Joi
✝ Sfântul Cuvios Hariton Mărturisitorul; Sfântul Neofit Zăvorâtul din Pafos, insula Cipru; Sfântul Proroc Baruh;
Sfântul Mucenic Pimen; Soborul Sfinților Cuvioși din Lavra Pecerska cu moaște în „Peșterile de aproape”
Ap. Efeseni 4, 14-17; Ev. Marcu 11, 27-33
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
29, Vineri
Sfântul Mucenic Trifon; Sfântul Cuvios Chiriac Sihastrul; Sfânta Muceniță Gudelia; Sfânta Muceniţă Petronia
Ap. Efeseni 4, 17-25; Ev. Marcu 12, 1-12
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
30, Sâmbătă - Capela Ortodoxă Emden + Biserica Ortodoxă Rusă Leer
Sfântul Ierarh Grigorie Luminătorul, Arhiepiscopul Armeniei celei Mari; Sfânta Muceniță Gaiani; Sfânta Muceniță Ripsimia
Ap. I Corinteni 14, 20-25; Ev. Matei 25, 1-13
!!! Capela Ortodoxă Română Emden
- 9:00 - Deschiderea Șezătorii de Toamnă
+
!!! Biserica Ortodoxă Rusă Leer
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 11:15 - Sfânta Taină a Euharistiei (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - 12:30 - Parastas, Program de spovedit; Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
+
!!! Capela Ortodoxă Română Emden
- 13:00 - 14:00 - Parastas, Program de spovedit; Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
- 14:00 - 16:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
- 16:00 - Acatistul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și Acatistul Sfinților Mărturisitori din închisori;
- 17:00 - Taina Sfântului Maslu;
- 18:30 - Program de spovedit.
Vă rugăm să sprijiniți Parohia noastră!
Cont bancar:
Rumänische Orthodoxe Metrop Hl. Andrei Saguna
DE28 2855 0000 0150 8595 93
Verwendungszweck: Spende
Cont Paypal
paypal.me/ROKEmden