Programul Parohiei - Ianuarie 2024
Atenție!
Programul poate suporta modificări!
Vă rugăm să cercetați constant Programul Parohial spre a fi la curent cu eventualele modificări.
Vă mulțumim pentru înțelegere!
1, Luni
(✝) Tăierea împrejur cea după trup a Domnului;
✝) Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei;
Sfânta Emilia, mama Sfântului Ierarh Vasile cel Mare
Ap. Coloseni 2, 8-12; Ev. Luca 2, 20-21; 40-52
(Anul Nou. Tedeum)
- Nu se săvârșește slujbă.
2, M
Sfântul Cuvios Serafim de Sarov;
Sfântul Mucenic Serghie; Sfânta Iuliana din Lazarevo; Sfântul Ierarh Silvestru, Episcopul Romei;
Înainte-prăznuirea Botezului Domnului
Ap. Evrei 12, 25-29; Ev. Marcu 10, 2-12
3, M
Sfântul Proroc Maleahi; Sfântul Mucenic Gordie; Sfântul Mucenic Tit, episcopul Tomisului;
Descoperirea moaștelor Sfântului Mucenic Efrem cel Nou
Ap. Iacov 1, 1-18; Ev. Marcu 10, 11-16
(Harți)
- Vizita părintelui cu Boboteaza (Botezul Domnului) - Landkreis Leer
4, J
Sfânta Cuvioasă Apolinaria; Sfântul Cuvios Teoctist, egumenul de la Kucumia Siciliei; Soborul Sfinților 70 de Apostoli;
Cuviosul Mucenic Eftimie și cei doisprezece Cuvioși Mucenici de la Mănăstirea Vatoped;
Sfântul Mucenic Atanasie; Sfântul Mucenic Zosima; Sfântul Cuvios Nichifor Leprosul
Ap. Iacov 1, 19-27; Ev. Marcu 10, 17-27
- Nu se săvârșesc Slujbe sau Vizite pastorale.
5, V
Sfântul Mucenic Teonas; Sfântul Mucenic Teopempt; Sfânta Cuvioasă Sinclitichia;
Ap. I Corinteni 9, 19-27; E v. Luca 3, 1-18
(Post)
- Vizita părintelui cu Boboteaza (Botezul Domnului) - Orașul Emden și împrejurimile
6, S - Capela Ortodoxă Română Emden
(Boboteaza – Dumnezeiasca Arătare)
Ap. Tit 2, 11-14; 3, 4-7; Ev. Matei 3, 13-17
- 8:30 - Acatistul Botezului Domnului
- 9:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
- 10:00 - Sfințirea Aghiasmei Mari
- Nu se săvârșesc Vizite pastorale.
7, D - Capela Ortodoxă Română Emden
✝ Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului
✝) Duminica după Botezul Domnului
(Începutul propovăduirii Domnului)
Ap. Efeseni 4, 7-13 Ap. Fapte 19, 1-8; Ev. Matei 4, 12-17 Ev. Ioan 1, 29-34 glas 6, voscr. 9
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
- Vizita părintelui cu Boboteaza (Botezul Domnului) - Landkreis Aurich
8, L
Sfânta Cuvioasă Domnica; Sfântul Cuvios Emilian Mărturisitorul; Sfântul Cuvios Gheorghe Hozevitul;
Sfântul Mucenic Abo, ocrotitorul orașului Tbilisi, Georgia;
Ap. I Timotei 5, 1-10; Ev. Luca 17, 20-25
9, M
Sfântul Cuvios Eustratie; Sfântul Mucenic Polieuct; Sfântul Ierarh Petru al Sevastiei;
Sfântul Ierarh Filip, Mitropolitul Moscovei;
Ap. I Timotei 5, 11-21; Ev. Luca 17, 26-37
10, M
✝) Sfântul Cuvios Antipa de la Calapodești;
Sfântul Ierarh Grigorie, Episcopul Nissei; Sfântul Teofan Zăvorâtul; Sfântul Cuvios Marchian;
Sfântul Cuvios Dometian, Episcopul Melitenei;
Ap. I Timotei 5, 22-25; 6, 1-11; Ev. Luca 18, 15-17; 26-30
11, J
✝ Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare, începătorul vieții călugărești de obște din Palestina;
Sfântul Cuvios Vitalie; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Eleț;
Ap. I Timotei 6, 17-21; Ev. Luca 18, 31-34
12, V
Sfânta Muceniță Eutasia; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „a Imnului Acatist”;
Sfânta Muceniță Tatiana, diaconița; După-prăznuirea Botezului Domnului;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Cea care alăptează” (Galaktotrofousa);
Ap. II Timotei 1, 1-2; 8-18; Ev. Luca 19, 12-28
- Părintele Vlad ia parte la Taina Sfântului Maslu din Parohia Sögel, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, alături de un sobor de preoți și diaconi; urmând apoi să ia parte la Ședința de Protopopiat, organizată sub conducerea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, tot în Parohia Sögel.
13, S - Insula Norderney
Sfântul Ilarie de Poitiers; Sfântul Cuvios Maxim Kavsokalivitul; Sfântul Ierarh Iacob, Episcopul din Nisibe
După-prăznuirea Botezului Domnului
Ap. Galateni 5, 22-26; 6, 1-2 Ev. Luca 10, 19-21
- 9:00 - Sfințirea Aghiasmei Mari (Biserica Stella Maris Norderney - Goebenstr. 2a, 26548 Norderney)
- 10:00 - 17:00 - Vizita părintelui cu Boboteaza la casele credincioșilor de pe insula Norderney
14, D - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfânta Nina, cea întocmai cu Apostolii și luminătoarea Georgiei; Sfântul Cuvios Sava, arhiepiscopul Serbiei și ctitorul mănăstirii Hilandar;
Sfinții Cuvioși Mucenici din Sinai și Rait;
Odovania praznicului Botezului Domnului
✝) Duminica a 29-a după Rusalii
(a celor 10 leproși)
Ap. Coloseni 1, 12-18; Ev. Luca 17, 12-19 glas 7, voscr. 10
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
15, L
Sfântul Cuvios Ioan Colibașul; Sfântul Cuvios Pavel Tebeul
Ap. II Timotei 2, 20-26; Ev. Luca 19, 37-44
16, M
Sfânta Muceniță Neonila; Sfântul Mucenic Mesip; Sfântul Mucenic Elasip; Sfântul Mucenic Pevsip și cei împreună cu el;
Sfântul Mucenic Danact citeţul; Cinstirea lanțului Sfântului Apostol Petru
Ap. II Timotei 3, 16-17; 4, 1-4; Ev. Luca 19, 45-48
17, M
✝) Sfântul Cuvios Antonie cel Mare;
Sfântul Cuvios Ahila; Sfântul Cuvios Antonie cel Nou de la Veria
Ap. II Timotei 4, 9-22; Ev. Luca 20, 1-8
18, J
✝ Sfântul Ierarh Atanasie, Arhiepiscopul Alexandriei;
✝ Sfântul Ierarh Chiril, Arhiepiscopul Alexandriei
Ap. Tit 1, 5-14; Ev. Luca 20, 9-18
19, V
Sfântul Cuvios Macarie Egipteanul; Sfântul Cuvios Marcu; Sfântul Antonie Stilitul din Georgia; Sfântul Meletie Mărturisitorul;
Sfântul Cuvios Macarie Alexandrinul; Sfântul Ierarh Marcu, Mitropolitul Efesului; Sfânta Muceniță Eufrasia; Sfântul Cuvios Arsenie
Ap. Tit 1, 15-16; 2, 1-10; Ev. Luca 20, 19-26
20, S
✝) Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare;
Sfântul Lavrentie de Cernigov; Sfântul Mucenic Eusebiu; Sfântul Mucenic Vas; Sfântul Mucenic In; Sfântul Mucenic Rim; Sfântul Mucenic Pin
Ap. Efeseni 1, 16-23; Ev. Luca 12, 32-40
21, D - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Cuvios Maxim Mărturisitorul; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Mângâietoarea” (Paramythia) de la Vatoped;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Înjunghiata” de la Vatoped; Sfânta Muceniță Agnia din Roma; Sfântul Maxim Grecul;
Sfântul Mucenic Achila;
Sfântul Mucenic Candid;
Sfântul Mucenic Evghenie;
Sfântul Mucenic Valerian;
Sfântul Mucenic Neofit
✝) Duminica a 32-a după Rusalii
(a lui Zaheu)
Ap. I Timotei 4, 9-15; Ev. Luca 19, 1-10 glas 8, voscr. 11
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
- 10:30 - Școala de Duminică* (susținută de doamna Marilena Ciobotaru)
*Concomitent cu Sfânta Liturghie, până la momentul Sfintei Împărtășanii, copiii vor putea lua parte la activitățile pregătite.
22, L
Sfântul Apostol Timotei; Sfântul Cuvios Mucenic Anastasie Persul
Ap. Evrei 3, 5-11; 17-19; Ev. Luca 20, 27-44
23, M
Sfântul Cuvios Dionisie din Olimp; Sfinții Părinți de la Sinodul al VI-lea Ecumenic;
Sfântul Mucenic Agatanghel; Sfântul Sfințit Mucenic Clement, Episcopul Ancirei
Ap. Evrei 4, 1-13; Ev. Luca 21, 12-19
24, M
Sfânta Cuvioasă Xenia din Sankt Petersburg; Sfânta Cuvioasă Xenia; Cuviosul Filotheos ctitorul; Sfântul Ierarh Filon, episcopul Carpasiei;
Sfântul Mucenic Timotei; Sfântul Mucenic Vavila; Sfântul Mucenic Agapie
Ap. Evrei 5, 11-14; 6, 1-8; Ev. Luca 21, 5-8; 10-11; 20-24
25, J
✝) Sfântul Ierarh Grigorie Teologul, Arhiepiscopul Constantinopolului;
✝) Sfântul Ierarh Bretanion, Episcopul Tomisului;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Potolește întristările noastre”
Ap. Evrei 7, 1-6; Ev. Luca 21, 28-33
26, V - Capela Ortodoxă Română Emden
✝) Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei;
Sfântul Cuvios Xenofont; Sfânta Cuvioasă Maria, soția Sfântului Cuvios Xenofont; Sfânta Cuvioasă Muceniță Maria din Gatcina;
Sfântul Cuvios Ioan; Sfântul Cuvios Arcadie; Sfântul David Ziditorul, regele Georgiei
Ap. Evrei 7, 18-25; Ev. Luca 21, 37-38; 22, 1-8
- 18:00 - Taina Sfântului Maslu
- 19:30 - Spovedanie
27, S
✝ Aducerea moaștelor Sfântului Ioan Gură de Aur;
Ap. Efeseni 2, 11-13; Ev. Luca 13, 19-29
28, D - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Cuvios Isaac Sirul; Sfântul Cuvios Efrem Sirul; Sfânta Muceniță Haris; Sfântul Cuvios Iacob Sihastrul;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Totemsk-Sumorinskaya”;
Sfântul Cuvios Paladie
✝) Duminica a 14-a după Rusalii
(Pilda nunții fiului de împărat)
Ap. II Corinteni 1, 21-24; 2, 1-4; Ev. Matei 22, 2-14 glas 1, voscr. 1
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
29, L
Sfântul Mucenic Romano; Sfântul Mucenic Iacob; Sfântul Mucenic Parigorie; Sfântul Afraat Persanul; Sfântul Mucenic Iulian; Sfântul Mucenic Aviv;
Sfântul Mucenic Luca; Sfântul Mucenic Mochie, citeţul; Sfântul Mucenic Filotei; Sfântul Mucenic Silvan; Sfântul Mucenic Iperechie;
Aducerea moaștelor Sfântului Sfințit Mucenic Ignatie Teoforul
Ap. Evrei 8, 7-13; Ev. Marcu 8, 11-21
30, M
✝) Sfinții Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur;
Sfântul Sfințit Mucenic Ipolit, Episcopul Romei; Sfântul Theodor Hagiul Noul Mucenic din Mitilini;
Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului din Tinos
Ap. Evrei 9, 8-23; Ev. Marcu 8, 22-26
- NU se săvârșește slujbă.
31, M
Sfântul Doctor fără de arginți, făcătorul de minuni, Chir; Sfântul Doctor fără de arginți, făcătorul de minuni, Ioan; Sfânta Muceniță Trifena;
Sfântul Mucenic Victor; Sfântul Mucenic Papia; Sfântul Mucenic Victorin; Sfântul Mucenic Serapion; Sfântul Cuvios Arsenie din Paros;
Sfântul Mucenic Diodor; Sfântul Mucenic Claudiu; Sfântul Mucenic Nichifor
Vă rugăm să sprijiniți Parohia noastră!
Cont bancar:
Rumänische Orthodoxe Metrop Hl. Andrei Saguna
DE28 2855 0000 0150 8595 93
Verwendungszweck: Spende
Cont Paypal
paypal.me/ROKEmden