Programul Parohiei - August 2023
Atenție!
Programul poate suporta modificări!
Vă rugăm să cercetați constant Programul Parohial pentru a fi la curent cu eventualele modificări.
Vă mulțumim pentru înțelegere!
1, Marți
Sfinții 7 Mucenici Macabei, cu mama lor Solomoni și dascălul lor Eleazar
Ap. I Corinteni 12, 12-26; Ev. Matei 18, 18-22; 19, 1-2; 13-15
(Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului)
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
2, Miercuri
Aducerea moaștelor Sfântului Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan;
Binecredinciosul Împărat Justinian cel Mare; Dreptul Gamaliel
Ap. I Corinteni 13, 4-13; 14, 1-5; Ev. Matei 20, 1-16
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
3, Joi
Sfânta Salomeea, mironosița; Sfânta Cuvioasă Teodora din Tesalonic;
Sfântul Cuvios Isaachie; Sfântul Cuvios Faust;Sfântul Cuvios Dalmat
Ap. I Corinteni 14, 6-19; Ev. Matei 20, 17-28
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
4, Vineri - Filia Norderney
Sfinții 7 tineri din Efes; Sfântul Mucenic Tatuil;
Aducerea moaștelor Sfintei Mucenițe Evdochia
Ap. I Corinteni 14, 26-40; Ev. Matei 21, 12-14; 17-20
- 18:00 - Taina Sfântului Maslu;
- 19:30 - Parastas, Program de spovedit, Molitfe (Rugăciuni și Dezlegări);
Adresa: Goebenstr. 2a, 26548 Norderney.
- 20:00 - 22:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
5, Sâmbătă - Filia Norderney
✝) Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț;
Înainte-prăznuirea Schimbării la Față a Domnului;
Sfânta Nona, mama Sfântului Grigorie Teologul;
Sfântul Ierarh Fabian, episcopul Romei; Sfântul Mucenic Evsignie
Ap. Romani 14, 6-9; Ev. Matei 15, 32-39
- 06:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie:
- 07:15 - Taina Sfintei Euharistii (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
Adresa: Goebenstr. 2a, 26548 Norderney.
- 08:00 - 12:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor;
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
+
Capela Ortodoxă Română Emden
- 14:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
6, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
(✝) Schimbarea la Față a Domnului
✝) Duminica Schimbării la Față a Domnului
Ap. II Petru 1, 10-19; Ev. Matei 17, 1-9
- 08:30 - Program de spovedit;
- 09:00 - Acatistul Schimbării la Față a Domnului nostru, Iisus Hristos;
- 10:00 - Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie;
- 11:15 - Taina Sfintei Euharistii (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
* între 12:00 și 13:00 biserica este deschisă pentru rugăciuni particulare;
- 13:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
+
- 23:00 - Program de spovedit;
- 23:30 - Acatistul Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla;
- 00:00 - Sfânta Liturghie.
---
7, Luni
✝) Sfântul Cuvios Pafnutie – Pârvu Zugravul; ✝) Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla;
După-prăznuirea Schimbării la Față a Domnului; Sfântul Antonie de la Optina;
Sfântul Sfinţit Mucenic Narcis, Patriarhul Ierusalimului;
Sfântul Cuvios Mucenic Dometie Persul; Sfântul Cuvios Nicanor; Sfânta Irina, împărăteasa;
Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului de la Valaam
Ap. I Corinteni 15, 12-19; Ev. Matei 21, 18-22
- Nu se săvârșesc slujbe, servicii religioase sau vizite pastorale.
---
8, Marți
Sfântul Ierarh Calinic al Edessei; Sfântul Ierarh Emilian Mărturisitorul, Episcopul Cizicului;
Sfântul Ierarh Miron, Episcopul Cretei; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului de pe Tolga (Tolgska)
Ap. I Corinteni 15, 29-38; Ev. Matei 21, 23-27
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
9, Miercuri
Sfântul Apostol Matia; Sfântul Mucenic Antonin;
Sfinții 10 Mucenici Mărturisitori pentru icoana lui Hristos
Ap. I Corinteni 16, 5-12; Ev. Matei 21, 28-32
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
10, Joi
Sfântul Mucenic Ipolit; Sfântul Sfințit Mucenic Xist,
Episcopul Romei; Sfântul Mucenic Laurențiu Arhidiaconul
Ap. II Corinteni 1, 1-7; Ev. Matei 21, 43-46
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
11, Vineri - Parohia Bremen-Bremerhaven
✝) Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului;
Sfântul Mare Mucenic Evplu, Arhidiaconul
Ap. II Corinteni 1, 12-20; Ev. Matei 22, 23-33
- 17:00 - Taina Sfântului Maslu
*cei ce doresc să ia parte, pot lua legătura cu Părintele Vlad pentru detalii
---
12, Sâmbătă - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Mucenic Fotie; Sfântul Mucenic Anichit; Sfântul Mucenic Pamfil;
Sfântul Cuvios Palamon; Sfântul Mucenic Capiton
Ap. Romani 15, 30-33; Ev. Matei 17, 24-27; 18, 1-4
- 08:00 - Program de spovedit;
- 09:00 - Rugăciunile dimineții și Acatistul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna;
- 10:00 - 10:30 - Parastas, Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
- 10:30 - 14:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
13, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Odovania Praznicului Schimbării la Faţă a Domnului;
Mutarea moaștelor Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul;
Sfântul Ierarh Tihon din Zadonsk; Sfântul Cuvios Dositei; Sfântul Cuvios Dorotei;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Minsk;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „a pătimirilor”;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „cu șapte săgeţi”
✝) Duminica a 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului)
Ap. I Corinteni 4, 9-16; Ev. Matei 17, 14-23; glas 1, voscr. 10
- 08:00 - Program de spovedit;
- 09:00 - Rugăciunile dimineții și Acatistul Domnului nostru, Iisus Hristos;
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 11:15 - Taina Sfintei Euharistii (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
- 12:00 - Concert de Pricesne!
* îndrăgita interpretă de muzică populară și bisericească, membră a Parohiei noastre, domnișoara Simona Sandu, ne așteaptă la o cântată rugăciune!
* evenimentul este dedicat proiectului Parohiei noastre, acela de a construi propria biserică!
- 13:30 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
14, Luni - Capela Ortodoxă Română Emden
Înainte-prăznuirea Adormirii Maicii Domnului;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Sfătuitoarea”;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Narva
Ap. II Corinteni 2, 3-15; Ev. Matei 23, 13-22
- 21:30 - Program de spovedit;
- 22:00 - Prohodul Maicii Domnului;
- Nu se săvârșesc vizite pastorale.
---
15, Marți - Capela Ortodoxă Română Emden
Ap. Filipeni 2, 5-11; Ev. Luca 10, 38-42; 11, 27-28
- 16:00 - Acatistul Adormirii Maicii Domnului;
- 17:00 - Program de spovedit.
- Nu se săvârșesc vizite pastorale.
---
16, Miercuri - Capela Ortodoxă Română Emden
✝) Sfântul Cuvios Iosif de la Văratec; Sfântul Gherasim din Kefalonia; Aducerea Sfintei Mahrame a Domnului din Edesa la Constantinopol;
Sfântul Mucenic Diomid; Sfântul Cuvios Ioachim Osogovsky; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Mănăstirea Sfântul Teodor
Ap. II Corinteni 3, 4-11; Ev. Matei 23, 29-39
- 16:00 - Acatistul Sfinților Martiri Brâncoveni;
- 16:30 - Program de spovedit.
- Nu se săvârșesc vizite pastorale.
---
17, Joi
✝) Sfântul Gheorghe Pelerinul; Sfântul Alipie, iconarul; Sfântul Mucenic Ciprian;
Sfântul Mucenic Straton; Sfântul Mucenic Tirs; Sfântul Mucenic Miron;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Sven
Ap. II Corinteni 4, 1-12; Ev. Matei 24, 13-28
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
18, Vineri
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Pantanassa” – izbăvitoarea de cancer;
Sfântul Cuvios Ioan de la Rila; Sfântul Mucenic Flor;
Sfântul Mucenic Serapion; Sfântul Mucenic Ermi; Sfântul Mucenic Leon;
Sfântul Mucenic Polien; Cuvioșii Barnaba și Sofronie; Sfântul Mucenic Lavru
Ap. II Corinteni 4, 13-18; Ev. Matei 24, 27-33; 42-51
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
19, Sâmbătă - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Mucenic Andrei Stratilat; Sfântul Mucenic Agapie; Sfântul Mucenic Timotei; Sfânta Muceniţă Tecla;
Sfântul Cuvios Teofan cel Nou de la Dohiariu, făcătorul de minuni; Sfântul Sebaldus, ocrotitorul orașului Nürnberg;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Don
Ap. I Corinteni 1, 3-9; Ev. Matei 19, 3-12
- 08:30 - Rugăciunile dimineții;
- 09:00 - Acatistul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și Acatistul Sfinților Mărturisitori din închisori;
- 10:00 - 10:30 - Parastas, Program de spovedit; Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
- 10:30 - 14:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
20, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Proroc Samuel; Sfântul Mucenic Eliodor;
Sfântul Mucenic Sever;
Sfântul Mucenic Teoharie
✝) Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv)
Ap. I Corinteni 9, 2-12; Ev. Matei 18, 23-35; glas 2, voscr. 11
- 08:30 - Program de spovedit;
- 09:00 - Rugăciunile dimineții și Acatistul Domnului nostru, Iisus Hristos;
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 11:15 - Taina Sfintei Euharistii (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - Rugăciune pentru elevi și studenți, la începutul Anului Școlar;
- 11:45 - Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
* între 12:00 și 13:00 biserica este deschisă pentru rugăciuni particulare;
- 13:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
21, Luni
✝ Sfântul Mucenic Donat diaconul; ✝ Sfântul Mucenic Romul preotul;
✝ Sfântul Mucenic Silvan diaconul; ✝ Sfântul Mucenic Venust;
Sfântul Apostol Tadeu; Sfânta Muceniță Vasa, cu fiii ei
Ap. II Corinteni 5, 10-15; Ev. Marcu 1, 9-15
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
22, Marți
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Georgia; Sfântul Mucenic Achindin;
Sfântul Mucenic Teoprepie; Sfântul Mucenic Zinon;
Sfântul Mucenic Or; Sfânta Muceniță Antuza; Sfântul Mucenic Irineu;
Sfântul Mucenic Agatonic; Sfântul Mucenic Zotic; Sfântul Mucenic Severian
Ap. II Corinteni 5, 15-21; Ev. Marcu 1, 16-22
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
23, Miercuri
✝ Sfântul Mucenic Lup; Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului;
Sfântul Sfințit Mucenic Irineu, Episcopul de Lugdunum;
Cinstirea icoanei Maicii Domnului de la Mega Spileo;
Sfântul Ierarh Calinic, Patriarhul Constantinopolului
Ap. II Corinteni 6, 11-16; Ev. Marcu 1, 23-28
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
24, Joi
Sfântul Sfințit Mucenic Cosma Etolul; Mutarea moaștelor Sfântului Dionisie din Zakynthos;
Arătarea Maicii Domnului Sfântului Serghie de Radonej;
Sfântul Mucenic Tation; Sfântul Sfințit Mucenic Eutihie;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „a Sfântului Petru, Mitropolitul Moscovei”
Ap. II Corinteni 7, 1-10; Ev. Marcu 1, 29-35
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
25, Vineri
Aducerea moaștelor Sfântului Apostol Bartolomeu;
Sfântul Apostol Tit; Sfântul Ioan Carpatiul
Ap. II Corinteni 7, 10-15; Ev. Marcu 2, 18-22
- 16:00 - 18:00 - Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
---
26, Sâmbătă - Biserica Ortodoxă Rusă Leer
Sfântul Mucenic Adrian; Sfânta Muceniță Natalia, soția Sfântului Mucenic Adrian;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Cea iubitoare” a Peșterilor din Pskov;
Sfântul Mucenic Atic; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Vladimir
Ap. I Corinteni 1, 26-31; 2, 1-5; Ev. Matei 20, 29-34
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 11:15 - Sfânta Taină a Euharistiei (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - 12:00 - Parastas, Program de spovedit; Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
+
Capela Ortodoxă Română Emden
- 13:00 - 14:00 - Parastas, Program de spovedit; Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
- 14:00 - 16:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
- 16:00 - Acatistul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și Acatistul Sfinților Mărturisitori din închisori;
- 17:00 - Taina Sfântului Maslu;
- 18:30 - Program de spovedit.
---
27, Duminică - Capela Ortodoxă Română Emden
Sfântul Mucenic Fanurie; Sfântul Cuvios Pimen cel Mare;
Sfânta Muceniță Eutalia;
Sfântul Ierarh Osie, Episcopul Cordobei
✝) Duminica a 12-a după Rusalii (Tânărul cel bogat)
Ap. I Corinteni 15, 1-11; Ev. Matei 19, 16-26; glas 3, voscr. 1
- 08:30 - Program de spovedit;
- 09:00 - Rugăciunile dimineții și Acatistul Domnului nostru, Iisus Hristos;
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie;
- 10:30 - Ora de Lectură!*
- 11:15 - Sfânta Taină a Euharistiei (Împărtășirea copiilor și a celor ce s-au pregătit);
- 11:30 - Molitfe - Rugăciuni, Dezlegări -, programări servicii religioase;
* între 12:00 și 13:00 biserica este deschisă pentru rugăciuni particulare;
- 13:00 - 17:00 - Servicii religioase în biserică și Vizite pastorale la casele credincioșilor
(Sfeștanie - sfințirea caselor, autoturismelor -, Molitfe, Rugăciuni de dezlegare, Parastase etc.)
* cu programare la 0172.674.5460 sau pr.vlad@parohia-emden.de.
*Atenție! Duminica aceasta, activitățile adresate copiilor se vor desfășura începând cu ora 10:30, în camera alăturată bisericii!
- 10:30 - Ora de Lectură (activitate dedicată celor mai mici dintre credincioșii parohiei noastre)
---
28, Luni
Sfântul Cuvios Iosif Isihastul; Sfântul Cuvios Moise Etiopianul;
Sfânta Muceniță Suzana, regina Georgiei; Sfânta Ana Prorocița, fiica lui Fanuel;
Sfântul Mucenic Diomid; Dreptul Iezechia; Sfântul Mucenic Lavrentie;
Soborul Sfinților Cuvioși din Lavra Pecerska cu moaște în „Peșterile de Departe”
Ap. II Corinteni 8, 7-15; Ev. Marcu 3, 6-12
- Nu se săvârșesc slujbe, servicii religioase sau vizite pastorale.
---
29, Marți - Capela Ortodoxă Română Emden
(✝) Tăierea Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul
Ap. Fapte 13, 25-33; Ev. Marcu 6, 14-30
(Post)
- 16:00 - Acatistul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul;
- 17:00 - Program de spovedit.
- Nu se săvărșesc vizite pastorale.
---
30, Miercuri
✝) Sfântul Ierarh Ioan de la Râșca și Secu, Episcopul Romanului; ✝) Sfântul Ierarh Varlaam, Mitropolitul Moldovei;
Sfântul Ierarh Alexandru, Patriarhul Constantinopolului; Sfântul Alexandru din Svir; Sfântul Alexandru Nevski;
Sfântul Ierarh Pavel cel Nou, Patriarhul Constantinopolului; Sfântul Ierarh Ioan, Patriarhul Constantinopolului
Ap. II Corinteni 9, 12-15; 10, 1-7; Ev. Marcu 3, 20-27
- Nu se săvârșesc slujbe, servicii religioase sau vizite pastorale.
---
31, Joi
Așezarea în raclă a brâului Maicii Domnului; Sfântul Mucenic Mina;
Sfântul Mucenic Faust; Sfântul Mucenic Andrei; Sfântul Mucenic Iraclie
Ap. II Corinteni 10, 7-18; Ev. Marcu 3, 28-35
-
Nu
se săvârșesc servicii religioase sau vizite pastorale.
Vă rugăm să sprijiniți Parohia noastră!
Cont bancar:
Rumänische Orthodoxe Metrop Hl. Andrei Saguna
DE28 2855 0000 0150 8595 93
Verwendungszweck: Spende
Cont Paypal
paypal.me/ROKEmden