Programul Parohiei - Aprilie 2024
Atenție!
Programul poate suporta modificări!
Vă rugăm să cercetați constant Programul Parohial spre a fi la curent cu eventualele modificări.
Vă mulțumim pentru înțelegere!
5, Vineri - anulată, din motive medicale. Va fi reluată în săptămâna următoare!
Filia Norderney
Sfânta Cuvioasă Teodora din Tesalonic; Sfântul Mucenic Victorin și cei împreună cu dânsul; Sfântul Mucenic Serapion; Sfântul Mucenic Agatopod; Sfântul Mucenic Nichifor; Sfântul Mucenic Diodor; Sfântul Mucenic Claudie;
- 19:00 - Sfânta Liturghie
- 20:30 - împărtășirea copiilor
- 21:00 - Parastas și Spovedanie
7, Duminică
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
Sfântul Ierarh Tihon, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii; Sfântul Mucenic Caliopie;
Sfântul Ierarh Gheorghe Mărturisitorul, Episcopul Mitilenei;
Sfânta Muceniță Achilina
✝) Duminica a 3-a din Post
(a Sfintei Cruci)
- 8:30 - Spovedanie
- 9:30 - Acatistul Sfintei Cruci
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie (a Sf. Ier. Vasile cel Mare)
12, Vineri
Filia Norderney
✝) Sfântul Mucenic Sava de la Buzău; Sfânta Cuvioasă Atanasia de la Eghina; Sfânta Cuvioasă Antuza;
- 19:00 - Sfânta Liturghie (a Sf. Ier. Ioan Gură de Aur)
- 20:10 - împărtășirea copiilor
- 20:30 - Parastas și Spovedanie
14, Duminică
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
✝) Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin, Episcopul Romanului; Sfânta Muceniță Tomaida;
Sfântul Ierarh Martin Mărturisitorul, Episcopul Romei;
✝) Duminica a 4-a din Post
(a Sfântului Ioan Scărarul)
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie (a Sf. Ier. Vasile cel Mare)
17, Miercuri - (Denia Canonului Mare)
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
Descoperirea moaștelor Sfântului Alexandru din Svir; Sfântul Ierarh Acachie, Episcopul Melitinei Armeniei;
Sfântul Sfințit Mucenic Simeon, Episcopul Persiei; Sfântul Mucenic Adrian; Sfântul Macarie Notara, episcopul Corintului;
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Ierusalim
- 18:00 - Canonul Sfântului Andrei Criteanul
20, Sâmbătă
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
✝ Sfântul Ierarh Teotim, Episcopul Tomisului; Sfântul Cuvios Anastasie Sinaitul; Sfântul Apostol Zaheu;
Sfântul Anastasie Sinaitul, Patriarhul Antiohiei; Sfântul Cuvios Ioasaf; Sfântul Cuvios Teodor Trihina;
- 9:00 - Parastas de obște (pomenirea celor adormiți)
- 9:30 - 11:00 - Spovedanie
21, Duminică
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
Sfânta Muceniță Alexandra, Împărăteasa; Sfântul Sfințit Mucenic Ianuarie, Episcop de Benevent;
Sfântul Mucenic Teodor din Perga
✝) Duminica a 5-a din Post
(a Cuvioasei Maria Egipteanca)
- 8:30 - Spovedanie
- 9:00 - Acatistul Mântuitorului
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie (a Sf. Ier. Vasile cel Mare)
- 10:30 - Ora de religie și Ora de lectură (activitate dedicată copiilor din parohie, susținută de doamna educatoare Marilena)
23, Marți
✝) Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință; Sfântul Mucenic Valerie
- Nu se săvârșește slujbă
26, Vineri
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
✝ Sfinții Mucenici Chiril, Chindeu și Tasie din Axiopolis (Cernavodă);
Sfântul Sfințit Mucenic Vasilevs, Episcopul Amasiei;
Cei șase mii de mucenici de la Mănăstirea Sfântul David Gareji, Georgia;
Sfânta Cuvioasă Glafira
- 18:00 - Taina Sfântului Maslu
- 19:30 - Spovedanie
27, Sâmbătă
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
Sâmbăta lui Lazăr; Sfântul Apostol Aristarh; Sfântul Apostol Zinon; Sfântul Apostol Marcu;
Sfântul Sfințit Mucenic Simeon, ruda Domnului
- 9:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
- 10:00 - Parastas de obște (pomenirea celor adormiți)
- 10:30 - 12:00 - Spovedanie
28, Duminică
Capela ortodoxă-română din Emden - (Emsmauerstraße 3, 26721 Emden)
✝ Sfinții Mucenici Maxim, Cvintilian și Dadas din Ozovia;
Sfântul Apostol Sosipatru;
Sfântul Apostol Iason
(✝) Intrarea Domnului în Ierusalim.
Duminica a 6-a din Post (a Floriilor)
- 8:00 - Spovedanie
- 8:45 - Utrenia
- 10:00 - Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
- 11:30 - binecuvântarea ramurilor de salcie
- 12:00 - Atelierul parohial - "Grădina mea de rugăciune"
Vă rugăm să sprijiniți Parohia noastră!
Cont bancar:
Rumänische Orthodoxe Metrop Hl. Andrei Saguna
DE28 2855 0000 0150 8595 93
Verwendungszweck: Spende
Cont Paypal
paypal.me/ROKEmden